Kajakarstwo

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Jest mały, zwrotny, napędzany siłą naszych mięśni. Kajak na Mazurach jest jak drugi (ekologiczny) samochód.

Dzięki niemu kameralne zatoczki, dzikie plaże, szuwary, niedostępne dotąd wyspy, zarośnięte drzewami rzeki stają przed nami otworem. Przejażdżka nim jest więc pełna przygód i nowych, niesamowitych odkryć.

W Giżycku można go wypożyczyć pod adresami (ul. Moniuszki 1, 22, ul. Św. Brunona 4, ul. Królowej Jadwigi 6/3, ul. Konarskiego 1/1). Potem wystarczy tylko włożyć kapok, zabrać ze sobą mapę i ruszyć przed siebie, zważając oczywiście na naszą kondycję fizyczną.

Na początek wystarczy powiosłować przez Jezioro Niegocin, odwiedzić jego południowo-zachodnią część czyli Jezioro Boczne i południowo-wschodnią czyli Jezioro Niałk z wyspą Grajewską Kępą.

Można też wypłynąć na Jezioro Kisajno dokąd prowadzi szlak przez Kanał Łuczański, bądź przez Kanał Niegociński, jezioro Tajty i Kanał Piękna Góra.

Bardziej wprawieni w kajakowaniu mogą z Jeziora Niegocin popłynąć np. przez Jezioro Boczne, Kanał Kula, Jezioro Jagodne, Jezioro Szymoneckie, Kanał Szymoński, Jezioro Szymon, Kanał Mioduński, Jezioro Kotek Wielki, Kanał Grunwaldzki, Jezioro Tałtowisko, Kanał Tacki, Jezioro Tałty, Jezioro Mikołajskie na Jezioro Śniardwy z przystankiem w Mikołajkach albo z Jeziora Kisajno wybrać się przez jeziora Dargin i Kirsajty na Jezioro Mamry do Węgorzewa.

Opcji jest bardzo wiele. Chętni poznać także mazurskie rzeki, w pobliżu Giżycka swych sił mogą spróbować na niezwykle malowniczym i łatwym szlaku kajakowym rzeką Sapiną (34 km),który rozpoczyna się na Jeziorze Kruklin położonym kilkanaście kilometrów na północny wschód od miasta. Przez Jezioro Patelnia, wieś Kruklanki, jeziora Gołdopiwo, Wilkus, Pozezdrze i Stręgiel prowadzi on na Jezioro Święcajty.

Szlak ten, poza wakacyjnymi miesiącami, nie jest zbyt często odwiedzany, funkcjonuje przy nim solidna baza noclegowa (zwłaszcza w okolicach wsi Kruklanki i jeziora Gołdopiwo),spokojnie więc można go pokonać w 2 dni.

Mini przewodnik

Absolutnie podstawowa forma aktywności w trakcie korzystania z uroków Mazurskiej Krainy Wielkich Jezior. W przeciwieństwie do żeglarstwa nie wymaga zdobywania patentów, a zapewnia zbliżone możliwości pokonywania niezliczonych szlaków wodnych i podziwiania uroków przyrody. W Giżycku niemal co krok spotyka się wypożyczalnie kajaków, więc wszyscy do wioseł!


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja