Polowa kwatera Himmlera

W pięknym obliczu Mazur kryją się zakamarki ciemne i wiejące grozą. Są nimi pozostałości kwater hitlerowskich, jakie w czasie II wojny światowej powstały na tym terenie, by stanowić schronienie dla najwyższych notabli i współpracowników Hitlera.

Jedną z nich, zlokalizowaną w pobliżu Giżycka jest kwatera polowa dowódcy SS i Policji Heinricha Himmlera w Pozezdrzu położonym 12 km na północny wschód od Giżycka. Nosiła ona kryptonim „Hochwald”. Himmler rezydował tu w największym schronie, którego żelbetowe ściany i strop miały grubość 2 m, a w 1944 r., na wypadek alianckich nalotów zostały otoczone dodatkowym płaszczem ochronnym.

Na niewiele się to zdało, bo 20 listopada 1944 r. kwatera została opuszczona, a rok później wysadzona w powietrze przez niemieckich saperów. Do dzisiaj zachowały się z niej ruiny 9 zabudowań, w tym największego schronu Himmlera.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Opuszczone ruiny kompleksu z 1941 roku, z którego mieli korzystać najważniejsi notable III Rzeszy. W “Hochwaldzie” przez pewien czas przebywał Heinrich Himmler - dowódca SS. Potężne schrony (zachowało się 9), z żelbetowymi ścianami o grubości dochodzącej do 2 metrów i wyposażone w dodatkowe maskowanie chroniące przed nalotami, ewakuowano w listopadzie 1944 r.

Komentarze (0)
Dodaj komentarz