Rezerwat Głazowisko Fuledzki Róg

Przez ostatnie tysiąc lat wykorzystywano je do budowy obiektów obronnych, sakralnych, mieszkalnych, dróg. W dalekiej przeszłości, największe z nich Prusowie wykorzystywali jako ołtarze ofiarne.

Głazy narzutowe, jakie zostały przyniesione na Warmię i Mazury przez lodowiec ze Skandynawii dzisiaj bywają po prostu obiektami podziwu.

Ok. 15 km na północny zachód od Giżycka, nieopodal wsi Fuleda, na półwyspie wcinającym się w Jezioro Mamry między Jeziorem Dobskim, a Jeziorem Kisajno znajduje się rezerwat przyrody nieożywionej „Głazowisko Fuledzki Róg”.

Zajmuje on obszar ok. 40 ha, na którym znajduje się blisko 6000 głazów, przy czym największy ma ponad 9 m w obwodzie i 2 m wysokości. Rezerwat został wydzielony z rezerwatu przyrody „Jezioro Dobskie” chroniącego polodowcowy krajobraz oraz kolonie lęgowe kormorana, czapli siwej, derkacza, żurawia, mewy srebrzystej i rybitwy.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Licząca 40 ha część rezerwatu “Jezioro Dobskie”, zasługująca na szczególną uwagę ze względu na niesamowite skały, które pozostawił po sobie skandynawski lądolód. Na Fuledzkim Rogu doliczono się 6 tys. głazów - w przeszłości wykorzystywanych na wiele sposobów. Największy liczył 2 m wysokości i 9 m w obwodzie. W rejonie gniazdują też cenne gatunki ptaków.

Komentarze (0)
Dodaj komentarz