Twierdza Boyen
- Adres Turystyczna 1
11-500 Giżycko - Telefon+48 874 288 393
- Telefon+48 798 612 924
- E-mailgcktwierdza@gmail.com
Ocena
Dodaj opinię- Ocena
- Dla dwojga
- Dla dzieci
- Dla dorosłych
- Dla seniorów
Wąski przesmyk między jeziorami Niegocin i Kisajno, na tzw. „Wyspie Giżyckiej”, na południowy zachód od centrum Giżycka to miejsce, gdzie znajduje się najznamienitszy zabytek miasta - Twierdza Boyen.
Decyzję o jej budowie wydał w 1841 r. król Fryderyk Wilhelm IV namówiony do tego przez ówczesnego ministra wojny Hermanna von Boyen, od nazwiska którego twierdza wzięła swą nazwę.
W 1843 r. rozpoczęto budowę założenia. Prace zostały zakończone 2 lata później. Z głazów narzutowych i czerwonej cegły powstał obiekt w kształcie gwiazdy, której ramiona tworzy 6 bastionów, otoczony wałem ziemnym, murem i fosą, posiadający 4 bramy.
Do dzisiaj twierdza stanowi jedno z najlepiej zachowanych, XIX-wiecznych założeń obronnych w Polsce i znakomity przykład pruskiej szkoły fortyfikacyjnej. Zabytek jest ogniwem „Kulturowo-turystycznego szlaku nadbałtyckich twierdz”.
Wejściówki do giżyckiej Twierdzy Boyen - na sezon niski (kwiecień i październik) oraz wysoki (od maja do końca września):
- normalne - 10 oraz 12 zł
- ulgowe - 5 oraz 7 zł
- dla grup zorganizowanych (tylko sezon wysoki, od 20 uczestników) - dorośli 10 zł/os. ; dzieci, studenci, emeryci, honorowi dawcy krwi i inni uprawnieni do ulg w obiekcie 5 zł/os.
- karnety - weekendowy (tylko sezon wysoki) 12-20 zł/os. ; trzydniowy 17-30 zł
- przewodnik - dodatkowe 50-100 zł, w zależności od liczby osób
Twierdza Boyen jest dostępna również bezpłatnie - w okresie od początku listopada do końca marca
Zabytkowa forteca, wybudowana w połowie XIX wieku na żądanie króla Prus Fryderyka Wilhelma IV. Potężne mury uformowano w kształt gwiazdy, a każde z sześciu ramion wieńczył umocniony bastion. Całość otaczały ziemne wały i fosy. Konstrukcja zachowała się w niezłym stanie. Głównym pomysłodawcą wzniesienia twierdzy był królewski minister wojny Hermann von Boyen.
Opinie