Wzgórze Św. Brunona

Legenda niewiele robi sobie z faktu, że w świetle badań naukowych nie znajduje potwierdzenia. W przeciwnym razie nie byłaby sobą. Dlatego też, pomimo braku dowodów, od wieku wśród mieszkańców Giżycka krąży wieść o tym, że św. Brunon właśnie w ich miejscowości dokonał żywota.

Jej gorliwym propagatorem był miejscowy pastor Ernst Trincker, który w 1910 r. postarał się o odsłonięcie pamiątkowego krzyża na wyeksponowanym w mieście miejscu - wzgórzu św. Brunona, gdzie święty wraz ze swymi 18 towarzyszami miał ponieść męczeńską śmierć. Z czasem, wzgórze stało się jednym z ulubionych celów niedzielnych spacerów giżycczan i ich gości. Wszak rozpościera się stamtąd ładny widok na miejscowość i jej okolice.

Wzgórze świętego Brunona leży ok. 1,5 km od centrum Giżycka, między Jeziorem Niegocin a Twierdzą Boyen, przy ścieżce spacerowej i linii kolejowej z Giżycka do Wilkasów.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Wypoczynkowy zakątek parkowy i zarazem miejsce zadumy i refleksji o niezwykłym klimacie, wyrosłe z mitu. Otóż według lokalnych legend, podsycanych jeszcze przez niektórych duchownych, święty Brunon właśnie pod Giżyckiem zginął męczeńską śmiercią. W 1910 r., staraniem pastora Ernsta Trinckera, na wzgórzu nad brzegami Niegocina ustawiono pamiątkowy krzyż.

Komentarze (0)

Dodaj komentarz