Muzeum - Zamek Krzyżacki

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Gotycka twierdza, wybudowana w drugiej połowie XIV stulecia dla lepszej ochrony państwa krzyżackiego. Wcześniej Kętrzyna - a raczej Rastenburga - chroniła drewniana strażnica, którą wojska litewskie parokrotnie łupiły i paliły. Decyzję o budowie murowanego zamku podjął najprawdopodobniej Johan Schindekopf, ówczesny komtur Bałgii.

Nowe fortyfikacje nie tylko służyły umocnieniu władzy zakonu na danym obszarze, służyły również jako “przystanek” dla głównych sił krzyżackich, które wyprawiały się na wschód w celu podboju nowych terytoriów. Oryginalnie zamek był budowlą trzyskrzydłową, ukończoną ok. 1374 roku. Na przełomie wieków otoczoną przez mur z dobrze bronioną bramą i trzema wieżyczkami. W kolejnych stuleciach obiekt kilkukrotnie przebudowywano i niszczono. Niedługo po zakończeniu II WŚ przystąpiono do jak najwierniejszej rekonstrukcji średniowiecznego zabytku, z inicjatywy Zofii Licharewej założono też muzeum.

Gromadzone zbiory przedstawiają w pierwszej kolejności kulturę i historię regionu. Najwięcej eksponatów stanowią rozmaite dzieła sztuki, rzemiosła artystycznego i ocalałe archiwalia. Można tu obejrzeć m.in. manierystyczną skrzynię posagową jednego ze szlachetnych pruskich rodów, portrety arystokratów, rzeźby chorągwie pogrzebowe, monety, pieczęcie miejskie, sprzęty z dawnych mazurskich wsi, stare pocztówki, rękopisy etc. Muzeum nosi imię Wojciecha Kętrzyńskiego.

W sezonie letnim na kętrzyńskim zamku organizowany jest tygodniowy Jarmark Średniowieczny Świętego Jakuba, w trakcie którego Krzyżacy poniekąd odzyskują kontrolę nad twierdzą, co wiąże się z wieloma tematycznymi atrakcjami dla gości.

Cennik

Wejściówki do zamkowego muzeum:

  • ulgowe 5 zł
  • normalne 8 zł
  • grupowe (powyżej 20 osób) 5 zł/os.

We wtorki dla wszystkich wstęp za darmo

Mini przewodnik

Jedna z wielu twierdz zakonu na Mazurach, dziś służąca jako miejsce przedstawiania historii regionu i miasta. Zbudowany ok. 1374 r. zamek bronił niedawno założonej osady przed najazdami Litwinów, był też bazą wypadową do kolejnych krzyżackich wypraw wojennych. Budowlę wielokrotnie niszczono i odbudowywano, po wojnie zrekonstruowano w pierwotnym, gotyckim stylu.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja